Öncelikle bloğumuza hoş geldiniz. İglo Evler veya İglo Çadırlar hakkında olacak bu yazımızda sizlere nelerden bahsedeceğiz gelin bir göz atalım.

  1. İglo Ev Nedir? İglo Çadır Nedir?
  2. İglo evler, iglo çadırların kullanım alanları nelerdir?
  3. Glamping tesileri ve iglo evlerin arasında bir bağlantı varmıdır?
  4. İglo Evlerin Özellikleri Nelerdir?
  5. İglo Evler/Çadırlar ile Glamping Çadırı/Domu arasında ki farklar nelerdir?
  6. İglo evler, iglo çadırlar ne kadar dayanıklıdır?
  7. İglo evler ve iglo çadırların Glamping tesislerindeki kullanım yerleri

İglo Ev nedir? İglo Çadır Nedir?

İglu yada iglo inyupikçe inuitçeden çevrilmiştir. Eskimoların bir kısmının sürekli olarak ya da av sezonlarında geçici olarak yaşadığı sıkıştırılmış kardan yapılan evlerdir. İglu, İnuit dilinde "ev" anlamına gelir ve yerel dilde çadır, çamur ya da modern evler için de kullanılır. Yani aslında iglo çadır diye bir şey yoktur. Jeodezik kubbe yapılar iglo şekline benzediği için bu isimde iglo çadır olarak yanlış bir şekilde adlandırılmıştır. 

İglo evler, iglo çadırların kullanım alanları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iglo çadır diye bir şey yok ama iglo evlerin kullanım alanlarını merak edecek olursanız, iglo evleri Eskimolar kullanırdılar. İnuitler yaz aylarını hayvan derilerinden yapma çadırlarda, kış aylarını da taş ve çevredeki başka malzemeler kullanılarak yapılmış evlerde geçirirler. Kardan yapılmış iglolar, yalnızca bazı bölgelerde yaşayan İnuitlerce kullanılır. Avlamak amacıyla ailece yolculuğa çıkıldığında, geçici olarak barınmak için kardan iglu yaparlar. Ancak, günümüzde İnuitler de modern bir yaşam tarzını benimsemeye başladıkları için, ev yapımında artık daha çok metal gibi çağdaş malzemeler kullanılmaktadır.

Glamping tesileri ve iglo evlerin arasında bir bağlantı varmıdır?

Glamping ile iglo evler arasında bir bağlantı kurmak gerekirse oda iglo yapının Jeodezik kubbe yapı şekline benzer olarak küresel bir yapıya sahip olmasıdır. İglolar küresel yapısı itibarıyla içerisinde ısınan havayı koruyan bir yapıya sahiptir. Glamping Domlarıda aynı şekilde küresel yapısı itibarıyla içerisinde ki hava akışını ahenk ile sağlar. Böylelikle ısınan hava kaybolmadan küre zeminde döner dolaşır.

İglo Evlerin Özellikleri Nelerdir?

İglo evler kardan yapılırlar. Genellikle sağladığı pek bir konfor yoktur. İglo evlerinde konaklamaktaki amaç tamamen hayatta kalmak ile ilgilidir. Tabi dünyanın bazı yerlerindeki lüks iglo yapıları saymazsak. Ülkemiz iklim koşulları buzdan sürekli bir ev yapına müsait değil. Eğer öyle olsaydı belkide turizm işlermeleri için buzdan otel odaları tasarlayan bir mimar ekibimiz olurdu.

İglo Evler/İglo Çadır ile Glamping Çadırı arasında ki farklar nelerdir?

Buraya kadar okuduysanız ve Glamping Çadırı ile ilgili ufakta olsa bilgi sahibi olduysanız İglo Evler ile Glamping çadırı arasında ki farkları sıralama konusunda artık neredeyse aynı düşüncelere sahibiz.

İglo evler buzdan veya çamurdan yapılır.
Glamping çadırları ise çelik karkas ve dış yalıtım malzemesiyle kaplanarak yapılır.

İglo evlerde lüks ve konfor ön planda değildir.
Glamping çadırlarında ise konfor ön plandadır.

İglo evlerin içinde şömine yakarsanız büyük ihtimalle erir ve geceyi nerede geçireceğinizi düşünürsünüz.
Glamping çadırlarında şömine yakarsanız büyük ihtimalle kestane neden getirmedim diye düşünüp ayaklarınızı uzatıp kitap okursunuz.

Ülkemiz iklimlerinde İglo evlerden bir turizm işletmesi açarsanız büyük ihtimalle işletmeniz su olur.
Ülkemiz iklimlerinde Glamping tesisi açarsanız büyük ihtimalle işletmeniz trend olur.

İglo evler erir.
Glamping çadırları erimez.

Dora Haus olarak Turizmde yeni bir trend olan Glamping tesisleri kuruyoruz. Tabii ki buzdan değil. 

Sizde Glamping Çadırları ile ilgili yazımızı okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İglo evler veya İglo çadırlar olarak adlandırılmayada başlanan Glamping konaklama alanları son zamanlarda özellikle pandemiyle birlikte yatırımcısına gerçekten hızlı bir dönüş sağlayan bir model oluyor.

Yazımızda aslında Glamping konaklaması ile alakası olmayan sadece şekil olarak benzeyen iglo yapılardan bahsettik. Jeodezik Kubbe Yapılarla birbirinden modern birbirinden konforlu birbirinden lüks işletmeler kuruyoruz. Sizde turizm alanında bir yatırım yapmak istiyor ve bunun araştırması içerisindeyseniz; Glamping kültürünün benimsemiş mimar ekinimizle tanışmalısınız.

Dora Haus olarak Glamping domlarını işletmelere özel konseptlerde hazırlıyoruz. 

Umarız ki iglo çadırlar ve iglo evlerle olan bu yazımızı beğenmişsinizdir.

Ayrıca Sosyal Medya kullanıcısı iseniz ;

İnstagram Adresimiz : TIKLAYIN

YouTube Kanalımız: TIKLAYIN

Linkedin Hesabımız: TIKLAYIN

Bu kanallardan bizi takip edebilir, sektörle ve firmamız ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Hoşçakalın, Sağlıkla Kalın.